Wystawa DIALOG/Esencja płci. Instalacje Włodzimierza Pytkowskiego w galerii INSTYTUT 116
Wernisaż: 21 lutego 2017 (wtorek), godz. 19.00
Instalacje Włodzimierza Pytkowskiego prowadzą nieustanny dialog, uwewnętrzniają dialektykę zapisaną w kompozycjach form i kształtów. Artysta tworzy w duchu Decentryzmu – nurtu, przesuwającego ciężar poznawczy na zewnątrz przedmiotu. Ramy pozbawione obrazów mówią o obrazach w sposób szczególny; otoczenie przedmiotu definiuje przedmiot podług nowych reguł. Napięcie między widzialnym i niewidzialnym, obecnym i nieobecnym, wzmacnia przekaz, reorientuje znaczenia.
Biografia artysty:
Włodzimierz Stefan Pytkowski
Skończył studia na ASP w Warszawie (Katedra Wzornictwa Przemysłowego), otrzymując w 1987 roku dyplom z wyróżnieniem. Członek OW ZPAP Sekcja Rzeźby i Sekcja Ceramiki. Pracował w agencjach reklamy full service na stanowiskach Design Studio Menager i Art Director. Autor m.in.: statuetki dla prestiżowej największej Nagrody Konsumenckiej w Polsce ZŁOTY OTIS; rzeźby VENUS Amazonek; grafiki papierosów MOCNE, OPAL, STOŁECZNE; znaku towarowego FSO Polonez CARO.
W 2008 r. autorską rzeźbą pt. KANON wkroczył na ścieżki Decentryzmu. Polska koncepcja sztuki (Adam Snerg) stała się głównym nurtem jego działań artystycznych. Poszukiwania tematu prowadzą go nawet w obszary fizyki kwantowej (zasada nieoznaczoności) i tworzenia obserwali. Odwieczne inności, JA i ONO, o czym mówi filozofia dialogu, staje się główną inspiracją jego rzeźb. Synteza japońskiej poezji Haiku wydaje się sprawdzonym GPS-em w wyborze tematu rzeźbiarskiego. Wszystko to jest wynikiem wzajemnego dociekania, w czym rzecz… i wynikiem rozmów oraz spotkań: w USA, w warszawskiej pracowni na ul. Lubelskiej i w Paryżu.